Wiosna za pasem, dni stają się coraz dłuższe, a temperatura nastraja do dłuższych przechadzek. Dla wielu osób okres wiosenny to czas, w którym można w końcu pozwolić sobie na długi spacer z psem po mało aktywnym okresie zimowym. Zarówno dla nas, jak i naszych czworonogów ruch na świeżym powietrzu może być naprawdę orzeźwiający. Jak przygotować się na wiosenne spacery z psem? Oto kilka wskazówek!
Wiosenny spacer z psem – podstawowe akcesoria
Ruszając na każdy dłuższy spacer z czworonogiem powinniśmy mieć ze sobą wygodne szelki i smycz. To absolutna podstawa, by zapewnić naszemu pupilowi bezpieczeństwo oraz wygodę. Szelki dla psa powinny być dobrze dopasowane i nie mogą ograniczać jego ruchów. Z tego powodu najlepszym wyborem dla naszego czworonoga będą szelki typu guard, które są dopasowane do anatomii psa. Ważne jednak, by zadbać o odpowiedni rozmiar – szelki nie mogą wrzynać się pod pachami czy powodować obtarć.
Dobrze jest mieć przynajmniej dwa komplety smyczy. Jedna, krótsza 2-3 metrowa smycz do codziennych spacerów miejskich. Może być przepinana lub miejska, w zależności od naszych preferencji. Druga powinna być dłuższa, specjalnie na wiosenne spacery poza miastem. Idealna długość linki to 10 metrów.
Warto pamiętać, że wiosną smycz dla psa dość łatwo może ulec zabrudzeniu. Z tego powodu dobrze, jeśli linka, którą wykorzystujemy podczas wycieczek za miasto jest wykonana z materiału, który nie nasiąka wodą i brudem. Doskonale w tej roli sprawdzą się linki Biothane, które są wodoodporne i łatwo wyczyścić je z błota.
W przypadku niektórych psów warto również rozważyć ubranko przeciwdeszczowe na czas spacerów wiosennych. Pogoda o tej porze roku lubi płatać figle, dlatego dobrze być przygotowanym na nagłe oberwanie chmury.
Wiosenne spacery z psem a bezpieczeństwo
Okres wiosenny to niestety również wzmocniony czas aktywności kleszczy i innych pasożytów. Choć obecnie są one w Polsce obecne przez cały rok, to właśnie na wiosnę i jesień możemy spodziewać się wzmożonych ataków. Dlatego warto solidnie zabezpieczyć psa przed pasożytami zewnętrznymi, np. zakładając mu obrożę przeciwkleszczową i przeciwpchelną.
Jest to również czas, gdy szaleją różnego rodzaju wirusy i choroby, dlatego dobrze jest zadbać o poprawę odporności zwierzaka, by jego organizm lepiej radził sobie z niebezpiecznymi patogenami. Można to zrobić między innymi dbając o prawidłową dietę i wprowadzając odpowiednie suplementy dla psa.
Ze względu na wszechobecne błoto warto uważać, by pies w szale gonitwy czy zabawy nie doznał kontuzji. Na śliskiej nawierzchni łatwo może dojść do poślizgnięcia i zerwania więzadeł czy nadwyrężenia mięśni. Jeśli widzimy, że warunki nie sprzyjają dzikim gonitwom dobrze jest ograniczyć psu możliwość takiego ruchu, na rzecz spokojniejszych aktywności, takich jak węszenie czy trening sztuczek. Dobrze jest również przed rozpoczęciem dłuższych, wiosennych spacerów zadbać o powrót do formy poprzez różne ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Pracując pod okiem zoofizjoterapeuty można łatwo uniknąć niechcianych kontuzji i świetnie przygotować psa do wspólnej aktywności.